Leczenie migreny

Migreną określa się pulsujący ból występujący najczęściej po jednej stronie głowy. Dolegliwości związane z migreną utrzymują się najczęściej od czterech do siedemdziesięciu dwóch godzin. Migrenie towarzyszą światłowstręt, nadmierna wrażliwość na dźwięki i zapachy. W celu zdiagnozowania i ustaleniu planu lecenia pacjenta dotkniętego tym schorzeniem niezbędny jest lekarz neurolog czyli ja.Leczenie migreny
Leczenie migreny ma charakter doraźny. Leki podawane pacjentom mają za zadanie uśmierzyć ból, złagodzić nudności i wyciszyć chorego. Podawane środki wpływają na pobudzenie wybranych receptorów serotoninowych, co powoduje kurczenie się naczyń głowy chorego. Substancje zawarte w lekach uaktywniają również receptory w szlakach nerwu trójdzielnego, wpływając tym samym na zahamowanie uwalniania się substancji bólotwórczych i wazoaktywnych oraz powodują blokadę procesów neurogennych, które są podstawą objawów napadu migrenowego. Stosowanych jest kilka substancji aktywnych. Najczęstszą jest sumatryptan, który powoduje stosunkowo mniej skutków ubocznych w porównaniu do ergotaminy. Środkami, które uzupełniają leczenie są niesteroidowe leki przeciwzapalne, dostępne do kupienia bez recepty lekarza, np.: ibuprofen, ketoprofen czy paracetamol. Do naturalnych środków, które wpływają na złagodzenie objawów migreny są wrotycz maruna i wyciąg z lepiężnika różowego.
Niezwykle istotna w procesie leczenia migreny jest jej profilaktyka. Najpopularniejszymi lekami używanymi w celu zapobiegania wystąpienia napadu migrenowego są: dwuhydropochodne ergotaminy,leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwserotoninowe, beta-blokery, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz blokery wapniowe. Wpływ na częstotliwość występowania napadów migrenowych ma również dieta pacjenta. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii doniosły, że stosowanie diety eliminacyjnej przynosi pozytywne skutki. W przypadku leczenia ciężarnej dotkniętej migreną stosuje się jedynie paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne, ze względu na dobro rozwijającego się płodu w łonie matki.